Estoniaferries

Πλοίο Εσθονία

Ελσίνκι - Ταλίν

Η πιο πολυσύχναστη γραμμή πλοίων της Βαλτικής - τρεις εταιρείες ενώνουν το Ελσίνκι με το Ταλίν σε πυκνά δρομολόγια πάνω από τον κόλπο της Φινλανδίας

  • Έως 13 αναχωρήσεις ημερησίως με Tallink, Viking Line και Eckerö Line
  • Διαδρομή μόλις 2 με 2,5 ώρες - ιδανική για ημερήσια εκδρομή στην παλιά πόλη του Ταλίν
  • Αυτοκίνητο, camper και κατοικίδιο ταξιδεύουν μαζί σου· χώροι καθισμάτων και lounge αντί για υποχρεωτική καμπίνα
Ο λευκός καθεδρικός ναός του Ελσίνκι στην πλατεία Σενάτου, αφετηρία του πλοίου προς το Ταλίν

Ελσίνκι - Ταλίν

Η πιο πολυσύχναστη γραμμή πλοίων της Βαλτικής

Η γραμμή Ελσίνκι - Ταλίν είναι η πιο πολυσύχναστη σύνδεση πλοίων σε όλη τη Βαλτική· πάνω από τον κόλπο της Φινλανδίας, πλάτους περίπου 80 χιλιομέτρων, δραστηριοποιούνται μαζί τρεις εταιρείες - η Tallink (Megastar και MyStar), η Viking Line (Viking XPRS) και η Eckerö Line (MS Finlandia) - με έως 13 αναχωρήσεις ημερησίως συνολικά. Η διαδρομή διαρκεί, ανάλογα με το πλοίο, μόλις 2 με 2,5 ώρες, οπότε το Ταλίν γίνεται μια βολική ημερήσια εκδρομή από το Ελσίνκι.

Πρόκειται για σύγχρονα πλοία τύπου shuttle: για τη σύντομη διαδρομή δεν χρειάζεσαι καμπίνα, αλλά θα βρεις ανοιχτούς χώρους καθισμάτων, lounge, εστιατόρια και μεγάλο κατάστημα επί του πλοίου. Αυτοκίνητο, camper και μοτοσικλέτα ταξιδεύουν στο γκαράζ. Στο Ελσίνκι, η Tallink και η Eckerö Line αναχωρούν από το δυτικό τερματικό σταθμό (Länsiterminaali T2), ενώ η Viking Line από τον τερματικό σταθμό Katajanokka· στο Ταλίν τα πλοία προσεγγίζουν στο κεντρικό παλιό λιμάνι, μόλις λίγα λεπτά με τα πόδια από την παλιά πόλη.

Διαδρομή
περ. 2-2,5 ώρες
Εταιρείες
Tallink, Viking, Eckerö
Συχνότητα
έως ~13× ημερησίως
Τιμή από
17 €
  • Tallink & Silja Line
  • Eckerö Line
  • Viking Line

Επόμενες αναχωρήσεις

Ημερομηνία

Ωράριο →

Οδηγός διαδρομής

Το πλοίο Ελσίνκι - Ταλίν με μια ματιά

Όλα όσα χρειάζεται να ξέρεις για τη διαδρομή Ελσίνκι - Ταλίν: οι τερματικοί σταθμοί των τριών εταιρειών στο Ελσίνκι, οι ώρες check-in, η ζωή επί του πλοίου στα shuttle-πλοία, καθώς και πληροφορίες για όχημα, κατοικίδιο και συνέχεια της διαδρομής στο Ταλίν.

Άφιξη και τερματικοί σταθμοί στο Ελσίνκι

Ο τερματικός σταθμός που θα χρειαστείς εξαρτάται από την εταιρεία. Η Tallink (Megastar και MyStar) και η Eckerö Line (MS Finlandia) αναχωρούν από τον δυτικό τερματικό σταθμό 2 (Länsiterminaali T2) στη συνοικία Jätkäsaari, διεύθυνση Tyynenmerenkatu 14. Η Viking Line (Viking XPRS) αναχωρεί από τον τερματικό σταθμό Katajanokka, Katajanokanlaituri 8, περίπου 1,5 χιλιόμετρο ανατολικά του κεντρικού σταθμού. Έλεγξε λοιπόν τον τερματικό σου ήδη κατά την κράτηση.

Και οι δύο τερματικοί σταθμοί βρίσκονται κοντά στο κέντρο και εξυπηρετούνται καλά με τραμ· ο δυτικός τερματικός στο Jätkäsaari συνδέεται επιπλέον με δίκτυο λεωφορείων και τραμ. Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο, ακολούθησε τις πινακίδες "Länsisatama/West Harbour" ή αντίστοιχα "Katajanokka". Δίπλα στους τερματικούς σταθμούς υπάρχουν πληρωμένα πάρκινγκ, αν σκοπεύεις να αφήσεις το όχημά σου στο Ελσίνκι.

Η παραλιακή προμενάδα του Katajanokka, απ' όπου αναχωρεί η Viking Line με το Viking XPRS. Η συνοικία με τα κτίρια αρ νουβό απέχει μόλις λίγα λεπτά με τα πόδια από το κέντρο.
Η παραλιακή προμενάδα του Katajanokka, απ' όπου αναχωρεί η Viking Line με το Viking XPRS. Η συνοικία με τα κτίρια αρ νουβό απέχει μόλις λίγα λεπτά με τα πόδια από το κέντρο.

Check-in και αναχώρηση

Οι προθεσμίες check-in διαφέρουν ανά εταιρεία, αλλά όλες βρίσκονται λίγο πριν την αναχώρηση. Στην Tallink, η καταχώρηση του εισιτηρίου πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο 30 λεπτά πριν την αναχώρηση, ενώ η επιβίβαση κλείνει 20 λεπτά νωρίτερα. Στη Viking Line, ο τερματικός σταθμός ανοίγει περίπου 90 λεπτά πριν την αναχώρηση, με check-in και επιβίβαση να κλείνουν 20 λεπτά νωρίτερα. Στην Eckerö Line, το check-in ξεκινά δύο ώρες πριν την αναχώρηση· το check-in οχημάτων κλείνει 45 λεπτά νωρίτερα.

Το πιο γρήγορο check-in γίνεται μέσω κινητού: και οι τρεις εταιρείες προσφέρουν check-in μέσω εφαρμογής ή διαδικτύου με QR code, καθώς και μηχανήματα αυτοεξυπηρέτησης στον τερματικό σταθμό (στη Viking Line το μηχάνημα εξοικονομεί την υπηρεσία στο ταμείο). Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο, υπολόγισε περισσότερο χρόνο. Η Φινλανδία και η Εσθονία ανήκουν και οι δύο στον χώρο Σένγκεν, οπότε δεν υπάρχουν σταθεροί συνοριακοί έλεγχοι - για σιγουριά, όμως, να έχεις μαζί σου ισχύον έγγραφο ταυτότητας.

Στο πλοίο

Για τη σύντομη διαδρομή δεν χρειάζεσαι καμπίνα: το Megastar, το MyStar, το Viking XPRS και το Finlandia είναι πλοία τύπου shuttle με ανοιχτούς χώρους καθισμάτων και lounge. Στην Tallink επιλέγεις ανάμεσα στην Star-Class με δημόσιους χώρους καθισμάτων και πιο ήσυχες επιλογές όπως το Comfort-, το Business- ή το Platinum-lounge· η Eckerö Line προσφέρει κρατούμενες θέσεις Horizon. Επί του πλοίου σε περιμένουν εστιατόρια μπουφέ και à la carte, μπαρ, καθώς και ένα μεγάλο κατάστημα - στην Tallink το διώροφο Traveller Superstore. Όποιος προτιμά πιο ήσυχη διαδρομή, μπορεί προαιρετικά να κλείσει ιδιωτική καμπίνα στην Tallink ή στην Eckerö Line.

Οι πληρωμές επί του πλοίου γίνονται σε ευρώ: τόσο η Φινλανδία όσο και η Εσθονία ανήκουν στην ευρωζώνη, οπότε δεν χρειάζεσαι συνάλλαγμα ούτε ανταλλαγή νομισμάτων. Γίνονται δεκτές οι συνήθεις πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες.

Όχημα, camper και κατοικίδιο

Αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες, camper και συνδυασμοί με τρέιλερ ή τροχόσπιτο ταξιδεύουν και στις τρεις εταιρείες· δήλωσε σωστά το μήκος και τον τύπο κατά την κράτηση, καθώς η χρέωση εξαρτάται από τις διαστάσεις. Το γκαράζ παραμένει κλειστό κατά τη διάρκεια της διαδρομής, οπότε τράβηξε το χειρόφρενο και πάρε μαζί σου ό,τι σημαντικό στα πάνω καταστρώματα. Λεπτομέρειες για το ταξίδι με camper θα βρεις στον οδηγό Camper.

Τα κατοικίδια είναι ευπρόσδεκτα παντού, αλλά πρέπει να δηλωθούν κατά την κράτηση. Στην Tallink, το κατοικίδιό σου ταξιδεύει σε κλουβί, σε καμπίνα φιλική προς κατοικίδια ή στο όχημα, με χώρο εξόδου στο κατάστρωμα 7 και χώρο άμμου στο κατάστρωμα 10. Η Viking Line διαθέτει ειδικούς χώρους για κατοικίδια και ανοιχτά καταστρώματα, ενώ η Eckerö Line βάζει το κατοικίδιό σου στο αυτοκίνητο ή σε ειδική καμπίνα, με χώρο άμμου στο ανοιχτό κατάστρωμα. Επειδή η Φινλανδία και η Εσθονία ανήκουν στην ΕΕ, σκύλος, γάτα και κουνάβι χρειάζονται ευρωπαϊκό διαβατήριο κατοικιδίου· περισσότερα στον οδηγό Σκύλος και κατοικίδιο.

Άφιξη στο Ταλίν και συνέχεια της διαδρομής

Στο Ταλίν, τα πλοία προσεγγίζουν στο παλιό λιμάνι (Vanasadam), ακριβώς στην άκρη της πόλης. Η Tallink φτάνει στον τερματικό σταθμό D, η Viking Line και η Eckerö Line στον τερματικό σταθμό A, Sadama 25. Και από τους δύο τερματικούς σταθμούς φτάνεις στη μεσαιωνική παλιά πόλη σε περίπου 15 λεπτά με τα πόδια - το λιμάνι είναι τόσο κεντρικό που η ημερήσια εκδρομή γίνεται χωρίς άλλο μέσο μεταφοράς.

Όποιος θέλει να συνεχίσει το ταξίδι, χρησιμοποιεί από το λιμάνι τραμ και λεωφορεία προς το κέντρο της πόλης ή το αεροδρόμιο. Και η Βαλτική εξερευνάται εύκολα από το Ταλίν: υπεραστικά λεωφορεία συνδέουν την πόλη με τη Ρίγα και το Βίλνιους, ενώ με το δικό σου όχημα ξεκινάς κατευθείαν στη Via Baltica προς τα νότια.

Η παλιά πόλη του Ταλίν με τον ναό του Αγίου Νικολάου σε περιμένει μόλις 15 λεπτά με τα πόδια από τον τερματικό σταθμό του πλοίου.
Η παλιά πόλη του Ταλίν με τον ναό του Αγίου Νικολάου σε περιμένει μόλις 15 λεπτά με τα πόδια από τον τερματικό σταθμό του πλοίου.

Εισιτήρια και τιμές

Οι εταιρείες δεν ανακοινώνουν σταθερές τιμές από. Το τι θα κοστίσει η διαδρομή σου φαίνεται στο παράθυρο κράτησης για την ημερομηνία ταξιδιού και το πλοίο σου. Επειδή η Tallink, η Viking Line και η Eckerö Line ανταγωνίζονται στην ίδια διαδρομή, αξίζει να συγκρίνεις τιμές - η τιμή εξαρτάται από την ώρα αναχώρησης, την εποχή και το όχημα. Για την ημερήσια εκδρομή προτιμάται εισιτήριο με επιστροφή· όσοι ταξιδεύουν συχνά βρίσκουν σε ορισμένες εταιρείες και εισιτήρια πολλαπλών διαδρομών.

Συνήθως ταξιδεύεις πιο φθηνά όταν κλείνεις νωρίς, μέσα στην εβδομάδα και εκτός ωρών αιχμής. Όλες οι αναχωρήσεις όλων των εταιρειών βρίσκονται στα δρομολόγια.

Ελσίνκι - Ταλίν

Συχνές ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις για το πλοίο Ελσίνκι - Ταλίν με Tallink, Viking Line και Eckerö Line

Πόσο διαρκεί η διαδρομή Ελσίνκι - Ταλίν και πόσο συχνά έχει δρομολόγια το πλοίο;+

Η διαδρομή διαρκεί, ανάλογα με την εταιρεία, περίπου 2 με 2,5 ώρες· το Megastar και το MyStar της Tallink χρειάζονται περίπου 2 ώρες, το MS Finlandia της Eckerö Line περίπου 2 ώρες και 15 λεπτά, ενώ η Viking Line με το Viking XPRS περίπου 2,5 ώρες. Συνολικά, οι τρεις εταιρείες προσφέρουν έως 13 αναχωρήσεις την ημέρα.

Επειδή οι ώρες αναχώρησης αλλάζουν ανάλογα με την εποχή και την ημέρα της εβδομάδας, πριν την κράτηση ρίξε μια ματιά στα τρέχοντα δρομολόγια. Σε αυτή τη δημοφιλή γραμμή αξίζει να κλείσεις νωρίς, ειδικά τις μέρες με μεγάλη κίνηση εκδρομέων.

Ποια εταιρεία να επιλέξω για τη διαδρομή Ελσίνκι - Ταλίν;+

Και οι τρεις εταιρείες σε φτάνουν στον προορισμό σε λίγο περισσότερο από δύο ώρες, διαφέρουν όμως ως προς τον τερματικό σταθμό: η Tallink (Megastar, MyStar) και η Eckerö Line (MS Finlandia) αναχωρούν από το Ελσίνκι από τον δυτικό τερματικό σταθμό 2 στο Jätkäsaari, ενώ η Viking Line (Viking XPRS) από τον τερματικό σταθμό Katajanokka, πιο κοντά στο κέντρο. Στο Ταλίν, η Tallink φτάνει στον τερματικό σταθμό D, η Viking Line και η Eckerö Line στον τερματικό σταθμό A - όλοι μέσα στο κεντρικό παλιό λιμάνι.

Για καθαρά ημερήσια εκδρομή, συνήθως αποφασίζει η ώρα αναχώρησης που ταιριάζει καλύτερα στο πρόγραμμά σου. Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο ή camper, σύγκρινε επιπλέον τις χρεώσεις οχήματος στο παράθυρο κράτησης.

Πόσο κοστίζει το πλοίο Ελσίνκι - Ταλίν;+

Οι εταιρείες δεν δημοσιεύουν σταθερές τιμές από. Το τι θα κοστίσει η διαδρομή σου φαίνεται στο παράθυρο κράτησης για τη συγκεκριμένη ημερομηνία ταξιδιού και το πλοίο σου. Η τιμή εξαρτάται από την εταιρεία, την ώρα αναχώρησης, την εποχή και το αν ταξιδεύεις πεζός ή με όχημα.

Επειδή τρεις εταιρείες ανταγωνίζονται στην ίδια διαδρομή, αξίζει να συγκρίνεις τιμές. Συνήθως ταξιδεύεις πιο φθηνά όταν κλείνεις νωρίς, μέσα στην εβδομάδα και εκτός ωρών αιχμής· για την ημερήσια εκδρομή προτιμάται εισιτήριο με επιστροφή.

Χρειάζομαι καμπίνα ή υπάρχουν θέσεις καθισμάτων;+

Όχι, για τη σύντομη διαδρομή περίπου δύο ωρών δεν χρειάζεσαι καμπίνα. Τα πλοία είναι τύπου shuttle με ανοιχτούς χώρους καθισμάτων, lounge, εστιατόρια και κατάστημα· η θέση καθίσματος περιλαμβάνεται στο εισιτήριο. Με επιπλέον κόστος, η Tallink και η Eckerö Line προσφέρουν προαιρετικά ιδιωτική καμπίνα ή θέση σε lounge άνεσης, αν θέλεις να περάσεις τη διαδρομή πιο ήσυχα.

Για την κλασική ημερήσια εκδρομή, η κανονική θέση καθίσματος είναι απόλυτα αρκετή. Οι πληρωμές επί του πλοίου γίνονται σε ευρώ - τόσο η Φινλανδία όσο και η Εσθονία ανήκουν στην ευρωζώνη, και γίνονται δεκτές οι συνήθεις κάρτες.

Μπορώ να πάρω μαζί μου το αυτοκίνητο ή το camper μου;+

Ναι, αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες, camper και συνδυασμοί με τρέιλερ ή τροχόσπιτο ταξιδεύουν και στις τρεις εταιρείες στο γκαράζ· δήλωσε σωστά το μήκος και τον τύπο κατά την κράτηση. Το γκαράζ παραμένει κλειστό κατά τη διάρκεια της διαδρομής, οπότε τράβηξε το χειρόφρενο πριν αποβιβαστείς και πάρε μαζί σου ό,τι χρειάζεσαι στα πάνω καταστρώματα.

Λεπτομέρειες για το ταξίδι με camper - από τη θέση στο πλοίο μέχρι τη συνέχεια της διαδρομής - θα βρεις στον οδηγό Camper.

Μπορώ να πάρω το κατοικίδιό μου μαζί μου στο πλοίο;+

Ναι, τα κατοικίδια είναι ευπρόσδεκτα και στις τρεις εταιρείες, αλλά πρέπει να δηλωθούν κατά την κράτηση. Στην Tallink, το κατοικίδιό σου ταξιδεύει σε κλουβί, σε καμπίνα φιλική προς κατοικίδια ή στο όχημα· στο κατάστρωμα υπάρχουν χώροι εξόδου και άμμου. Η Viking Line διαθέτει ειδικούς χώρους για κατοικίδια και ανοιχτά καταστρώματα, ενώ στην Eckerö Line το κατοικίδιό σου μένει στο αυτοκίνητο ή σε ειδική καμπίνα, με χώρο άμμου στο ανοιχτό κατάστρωμα.

Επειδή η Φινλανδία και η Εσθονία ανήκουν και οι δύο στην ΕΕ, σκύλος, γάτα και κουνάβι χρειάζονται ευρωπαϊκό διαβατήριο κατοικιδίου. Όσα ισχύουν επιπλέον για το ταξίδι με κατοικίδιο συνοψίζονται στον οδηγό Σκύλος και κατοικίδιο.